Opera 10.5 är släppt. Säger sig vara den snabbaste browsern.

Skriven 2 mars, 2010 av Baris i Nyheter

opera1050 visual tabs Opera 10.5 är släppt. Säger sig vara den snabbaste browsern.

Debatten om webläsarhastigheten tar aldrig slut. Först började Firefox hävda att de var den snabbaste browsern som finns, men sedan sade sig Opera och Google Chrome sig vara den snabbaste browsern. Ändå är Opera den webbläsare som har fokuserat på hastighet mest, delvis på grund av sin Opera Turbo-funktion, som komprimerar webbsidor på Operas servrar så att användarna kan få dem snabbare.

Opera har ökat utrymme för innehåll på skärmen genom att ersätta menyraden med menyknappen. Den nya versionen integrerar även med Windows 7/Vista, låter dig komma åt dina  flikar och andra funktioner direkt från aktivitetsfältet.Opera 10.5 introducerar dessutom en ny javascript-motor som heter Carakan och en ny grafig bibliotek som heter Vega som förbättrar farten på surfandet. Med Carakan är det så mycket som 7 gånger snabbare är Futhar JavaScript motorn som används i Opera 10.10.

Slutligen erbjuder Opera även privat surfning som ger dig möjligheten att inte lämna spår efter dig, antingen i en flik eller i ett seperat fönster.

Du kan ladda ner Opera 10.5 kostnadsfritt på Operas officiella hemsida och se en fullständig lista med ändringar i den nya versionen här.

Och läs gärna artikeln hos IDG.

If you enjoyed this post, make sure you subscribe to my RSS feed!

Kommentarer

Kommentera inlägget