Hur du kan tjäna pengar på att blogga

Skriven 9 mars, 2010 av Baris i Lär dig blogga

earnMoney Hur du kan tjäna pengar på att bloggaAtt tjäna pengar på en blogg kan vara ett stort frågetecken för vissa. Hur tjänar man pengar på en blogg? Hur mycket tjänar man på en blogg? Det är de första frågorna som dyker upp hos en som inte är så insatt i online marknadsföring, adsense och sökmotoroptimering.

1. Google Adsense

Google Adsense är det populäraste och användarvänligaste annonsnätvkerket just nu. Den fungerar på det sättet att den kollar igenom innehållet som finns på hemsidan, och visar länkar som är relevanta till det som man skrivit. Varje gång dina besökare klickar på någon av länkarna som adsense visar, får du ett klirr i kassan. Hur mycket du får beror på många saker som jag kommer att skriva om senare, men någonting mellan 0,05$ – 2$ per klick, vilket är rätt så bra.

2. CPM nätverk

Google Adsense är ett CPC (Cost-per-click) så finns det andra nätvker som betalar för visningar (CPM – Cost per mille). Exempel på sådana nätverk är adsdaq, Casale Media, Adbrite, Adify, Veremedia och Buzz Logic. Alla har sina olika styrkor och svagheter.

cashRegister Hur du kan tjäna pengar på att blogga3. Affiliate program

Ett affiliate program kan vara från att du får några ören för att du leder trafik till en sida till att du får en viss procent av försäljningen av en viss produkt. De bästa affiliateprogrammen på nätet just nu är Affiliator, Agent Interactive, Double, Tradedoubler, Zanox och   Commission Junction.

4. Direkt försäljning av reklamutrymme

För att du ska kunna sälja utrymme på din blogg behöver du nog runt 15.000 besökare i veckan. När jag jobbade med Bovärde kom jag i kontakt med en försäljningsteam som jobbar gratis med att sälja annonsutrymme på din hemsida, men de tar 49% av inkomsten av försålda utrymmen. Men deras krav var att du skulle ha minst 15.000 besökare i veckan och rekommenderade att du hade 20.000 besökare/vecka.

If you enjoyed this post, make sure you subscribe to my RSS feed!

Kommentarer

2 kommentarer to “Hur du kan tjäna pengar på att blogga”

  1. Marcus on mars 16th, 2010 22:23
  2. scousyIntesse-online on mars 19th, 2010 17:10

    mycket intressant, tack

Kommentera inlägget